Hoppa till sidans innehåll

Medlemsföreningar


        
Klubblistan nedan är ordnad efter den disciplin klubben främst utövar, vissa klubbar hittar du under mer än en disciplin.
 
            
Allroundklubbar Ort Distrikt 
     
Bogus Bollnäs  Nordsvenska
Brunna FdK Stockholm  Östsvenska
Frisbeeföreningen Östra Hisingen                    Göteborg  Västsvenska
Kalmar FK Kalmar  Sydsvenska
Karnas DK Hörby Sydsvenska
KFUM Norrköping Frisbee Norrköping  Östsvenska
Linköpings UFS Linköping  Östsvenska
Södertörns FK Södertörn  Östsvenska
Uppsala FdK Uppsala  Östsvenska
Värnamo FC Värnamo  Sydsvenska
Åkersberga FK Åkersberga  Östsvenska
     
Discgolfklubbar Ort  Distrikt
     
Alingsås DG Alingsås  Västsvenska
Aros Wood Cutters DGC Västerås  Östsvenska
Avesta DGC Avesta Nordsvenska
Blekinges Förening För Frisbeesport Karlskrona Sydsvenska
Bogus Bollnäs  Nordsvenska
Bollklubben Dacke Stenbrohult  Sydsvenska
Brunna FdK Stockholm Östsvenska
Bålsta FK Stockholm  Östsvenska
Castlewood DGC Göteborg Västsvenska
Christianstad FC Kristianstad Sydsvenska
Danholns IF Sundborn  Nordsvenska
Falu DGK Falun  Nordsvenska
Eskilstuna DGC Eskilstuna  Östsvenska
Eksjö FG Eksjö Sydsvenska
Fagersta FF Fagersta  Östsvenska
Falkenberg Discgolf Falkenberg Västsvenska
Frisbeeföreningen Östra Hisingen Göteborg  Västsvenska
Frisbeefrämjandet Stockholm Östsvenska
Frisbeeklubben 360° Göteborg  Västsvenska
Frisbeesport Eslöv Eslöv  Sydsvenska
Helsingborgs FK Helsingborg  Sydsvenska
Gefle FDC Gävle  Nordsvenska
Härnösands DGC Härnösand  Nordsvenska
Husums DGK Husum  Nordsvenska
Hässleholm FF    Hässleholm    Sydsvenska
Hörnefors DGK Hörnefors  Nordsvenska
IFK Borås Borås  Västsvenska
IK Ymer Frisbee Borås  Västsvenska
Ideella Föreningen Habo Frisbee Habo  Sydsvenska
John Bauer DGC Jönköping  Sydsvenska
Järva Discgolf Club Stockholm  Östsvenska
Kalmar FK Kalmar  Sydsvenska
Karlstad Frisbeesportklubb Karlstad  Västsvenska
KFUM Örebro Frisbee SFMSC Örebro  Östsvenska
Kiruna DGK Kiruna  Nordsvenska
Klarälvens Discgolfklubb Forshaga  Västsvenska
Kolbäck Hyzer DGK Kolbäck  Östsvenska
Kristinehamns Frisbeeklubb Kristinehamn  Västsvenska
Landskrona DGC Landskrona  Sydsvenska
Ljungby Discgolf Förening Ljungby Sydsvenska
Luleå Discgolf Förening Luleå  Nordsvenska
KFUM Norrköping Frisbee Norrköping  Östsvenska
KFUM Linköping Frisbee Linköping  Östsvenska
Mora Discgolf Klubb Mora Nordsvenska
Motala FF Motala  Östsvenska
Norrköpings DGK Norrköping  Östsvenska
Piteå Discgolf Piteå  Nordsvenska
Oddjobs Frisbee Falköping  Västsvenska
Onsala DGK Onsala  Västsvenska
Orbitibro FGK Tibro Västsvenska
Sannarp DGK Halmstad Västsvenska
Skellefteå Discgolf Skellefteå  Nordsvenska
Sollefteå Discgolf Klubb Sollefteå Nordsvenska
Spinndisc FK Malmö  Sydsvenska
Stenungsunds DGC Stenungsund  Västsvenska
Stenungsund FC Stenungsund  Västsvenska
Stockholm-Kärsön FK Stockholm  Östsvenska
Söderhamns FGK Söderhamn  Nordsvenska
Sundsvalls FF Sundsvall  Nordsvenska
Södertörns FK Södertörn  Östsvenska
Tyresö DiscGolf Tyresö  Östsvenska
Umeå DGC Umeå  Nordsvenska
Uppsala FdK Uppsala  Östsvenska
Valhalla Disc Golf Dojo  Häljarp  Sydsvenska
Vetlanda Frisbeegolf Vetlanda  Sydsvenska
Visättra Discgolf Huddinge  Östsvenska
Vännäs Discgolfförening Vännäs  Nordsvenska
Väringagardet DS Borås  Västsvenska
Wasteland Discgolf Club Umeå  Nordsvenska
Westerviks IFT Västervik  Sydsvenska
Åkersberga FK Åkersberga  Östsvenska
Älmhult Discgolfklubb Älmhult  Sydsvenska 
Östersunds FC Östersund  Nordsvenska
     
Ultimateklubbar Ort  Distrikt
     
321 Ultimate FF Nacka Östsvenska
Akka UC Lund  Sydsvenska
E6 Frisbeeklubb Göteborg  Västsvenska
Frövi GFF Frövi  Östsvenska
Frisbeeklubben 360° Göteborg  Västsvenska
Färila IF Färila Norsvenska
Gefle FDC Gävle  Nordsvenska
Husbygårdsskolans IF Stockholm Östsvenska
Kalmar FK Kalmar  Sydsvenska
KFUM JKS Stockholm Skärholmen Östsvenska
KFUM Karlstad Ultimate Frisbee Karlstad        Västsvenska
KFUM Linköping Frisbee Linköping  Östsvenska
KFUM Örebro Frisbee SFMSC Örebro  Östsvenska
Kockums Ultimate Malmö  Sydsvenska
La Bamba FF Göteborg Västsvenska
Malmö Ultimate Club Malmö Sydsvenska
Mölnlycke Frisbee Club Mölnlycke Västsvenska
Raging Seagulls DC Göteborg  Västsvenska
Sigtuna FK Sigtuna  Östsvenska
Skogshyddans FK Göteborg  Västsvenska
Stenungsunds FC Stenungsund  Västsvenska
Stockholm Syndromes UFC Stockholm  Östsvenska
Uppsala FdK Uppsala  Östsvenska
Viksjöfors IF Edsbyn  Nordsvenska
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
Uppdaterad: 2017-05-12 09:03
Skribent: Peter Lundmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Frisbeesportförbundet
Gullbergs Strandgata 36D
411 04 Göteborg

Besöksadress:
Gullbergs Strandgata 36E
411 04 Göteborg

Kontakt:
Tel: +46709265927
E-post: This is a mailto link